Aktualności

MPK Poznań czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu
 1. Skrzyżowania równorzędne
  znak_a-5 kopia

  Drodzy Kierujący!

  Z uwagi na pojawiające się wątpliwości i zgłaszane nam uwagi dotyczące skrzyżowań z ruchem tramwajowym i pierwszeństwa przejazdów przypominamy o zapisie Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – w szczególności zwracając uwagę na zapis Art. 25. Ust. 2.:

  Art. 25.

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

 2. Druga dwukierunkowa Gamma na torach!
  moderus-gamma-dworzec-zachodni-01Jak Wam się podoba dwukierunkowy Moderus Gamma w ostatecznej malaturze? Właśnie dzisiaj po raz pierwszy wyjechał na jazdy testowe bez pasażerów. Ten tramwaj stał się sławny jeszcze zanim wyjechał na tory dzięki oryginalnej barwie, która stała się tematem gorącej dyskusji w mediach społecznościowych. Niektórzy ochrzcili ten odcień kolorem butelkowym a prawda jest taka, że to ten sam kolor co zawsze tylko w wersji metalizowanej i perłowej.
 3. Dwa historyczne parowozy podczas "Dni Pary"
  lowa-26004-w-bialosliwiu24 i 25 sierpnia 2019 r. zapraszamy na wyjątkowe „Dni Pary” na Maltance. Będziemy świętować dwudziestolecie służby parowozu Borsig na szlaku naszej kolejki. Z tej okazji spodziewamy się też gości, a dokładniej: gościa. Podczas wybranych kursów niebieskie wagoniki będzie ciągnąć parowóz wypożyczony od  Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. To wyjątkowa okazja aby zobaczyć na służbie dwa wspaniałe parowozy!
 4. Zmiany organizacji ruchu na rondzie Śródka i ul. Głogowskiej
  rondo-srodka-przejazd1 sierpnia wstrzymany zostanie ruch tramwajowy pomiędzy placem Wielkopolskim a rondem Śródka. Dwa dni później zmieniona zostanie organizacja ruchu przy samym rondzie. Remont torowiska może spowodować spore utrudnienia w tym rejonie. Prace potrwają do końca wakacji.

 5. Debiut dwukierunkowej Gammy
  moderus-gamma-dwukierunkowy25 lipca 2019 odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego dwukierunkowego tramwaju Moderus Gamma, dostarczonego do MPK Poznań przez spółkę Modertrans Poznań. W wydarzeniu zorganizowanym w nowoczesnej zajezdni tramwajowej na Franowie udział wzięli przedstawiciele MPK Poznań z Prezesem Wojciechem Tulibackim oraz Zarząd Modertrans Poznań.

  W ramach podpisanej umowy do MPK Poznań trafiło już 30 jednokierunkowych tramwajów Moderus Gamma, które od grudnia ubiegłego roku wożą pasażerów Poznania, a teraz rozpoczynają się dostawy wersji dwukierunkowej.
 6. Od 20 lipca do 3 sierpnia na Śródce bez utrudnień
  srodka01Sprzyjająca aura, która przyniosła umiarkowane temperatury oraz zaangażowanie wykonawców, którzy przyśpieszyli prace remontowe związane z przebudową części węzła rozjazdowego Rondo Śródka od strony ul. Jana Pawła II, spowodowały, że wcześniej niż zapowiadaliśmy zostanie tam przywrócony ruch kołowy.
  Kierowcy samochodów już w godzinach wieczornych w najbliższą sobotę, 20 lipca, będą mogli przejechać przez rondo bez utrudnień.
 7. Zjedź Poznań z przewodnikiem
  nocne-linie-turystyczne-fot-maciej-witkowskiZapraszamy do korzystania z poznańskich linii turystycznych. W ten weekend atrakcje czekają szczególnie pasażerów trakcji autobusowej. W sobotę 20 lipca br. o godz. 21:00 z przystanku Zeylanda wyruszy nocny kurs linii 200. Dzień później pasażerowie historycznej „setki” będą mogli zwiedzić Poznań z przewodnikiem… z pokładu naszego autobusu.

  Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce TURYSTYKA oraz w ulotce (.pdf).
 8. Testy torowiska na pętli Wilczak
  jazdy-testowe-na-wilczaku-fot-dorian-kowalskiWczoraj testowaliśmy nowe torowisko na pętli Wilczak. Modernizacja tego obszaru jest częścią pierwszego etapu największej inwestycji komunikacyjnej w Poznaniu - trasy tramwajowej na Naramowice. Projekt prowadzą Poznańskie Inwestycje Miejskie.

 9. Najlepszy i najsympatyczniejszy motorniczy 2019

  dsc_0883Konkursy na najlepszego motorniczego i najlepszego kierowcę należą już u nas do tradycji. Organizujemy je od kilkunastu lat realizując nasz priorytet jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy środkami miejskiej komunikacji. Za nami kolejna edycja. Tym razem – konkurs motorniczych. 6 lipca br. rozgrywaliśmy finałowe konkurencje w związku z konkursem na Najlepszego Motorniczego 2019. Ostatecznie zmagania wygrał Marcin Piątkowski. Drugie miejsce wywalczył Rafał Książkowski, a trzecie przypadło w udziale Katarzynie Pierzyńśkiej. Za najsympatyczniejszego motorniczego pasażerowie uznali również Marcina Piątkowskiego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 10. Czerwiec 56 - pamiętamy!
  poznanski-czerwiec-56-2019Dzisiaj uczciliśmy 63. rocznicę Poznańskiego Czerwca 56. Specjalne delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej oraz na skwerze Trzech Tramwajarek. Dziękujemy wszystkim za udział w tych uroczystościach!