Czy widzicie Państwo jak wygląda nasze osiedle? To jest po prostu jeden wielki śmietnik

Witam!
Czy widzicie Państwo jak wygląda nasze osiedle? To jest po prostu jeden wielki śmietnik. Wystarczy przejść się ulicą Brzechwy (przystanki autobusowe usytuowane przy ślepych uliczkach), obszar dochodzący do sklepu Netto, pole przy narożniku Brzechwy i Złotowskiej). Przecież płacimy podatki na oczyszczanie miasta. Wielokrotnie dzwoniłam do straży miejskiej i zgłaszałam ten bolący najprawdopodobniej nie tylko mnie temat. Ostatnio dzwoniłam też do Urzędu Miasta Poznania, ale ręce mi opadły z jaką tam spychologią spotkał się zgłaszany przeze mnie problem. Czy Wy jako Rada naszego osiedla macie wpływ na zrobienie i utrzymanie porządku na naszym osiedlu? Przecież nasze osiedle, jeśli chodzi o porządek, nie różni się niczym od brudnych ulic tureckich i egipskich. Wstyd mi po prostu, że jestem rodowitą poznanianką i wszyscy poznaniacy chwalą się tak gospodarnym miastem. A może wpłacajmy pewne ustalone kwoty co miesiąc od każdego domu (rodziny) na fundusz czystości i wynajmijmy firmę, która będzie nam sprzątała osiedle? Można też poprosić straż miejską o wzmożone patrole, które będą sprawdzały czystość.
Czy jesteście w stanie pomóc naszemu osiedlu w tym temacie?
Moja opinia jest taka - na razie mieszkamy w jednym wielkim śmietniku. /R.G./

Polecam zgłaszanie każdego śmietniska poprzez Internet do Straży Miejskiej. Na stronie „Straż Miejska – poproś o interwencje przez Internet” są spisane wszystkie sprawy, które można zgłaszać oraz jest podany link do formularza zgłoszeniowego. Sprawdziłem na przykładzie zalążku dzikiego wysypiska w okolicach Strzegomskiej – procedura zgłaszania działa. Straż Miejska wykryła kto jest zobowiązany usunąć śmieci (właściciel terenu) i wymusiła usunięcie zgłoszonego śmietniska. Trwało to kilka tygodni, ale już ponad rok jest tam czysto. Wnioski składane przez Internet są ewidencjonowane i trudno jest Straży zepchnąć je w niebyt. Jednakże trzeba trochę sprawę „popychać” mailowo (po zgłoszeniu dostajemy odpowiedź na maila z numerem zgłoszenia i osobą prowadząca sprawę). Moje zgłoszenie zostało skutecznie obsłużone, sprawę zgłosiłem jako mieszkaniec, a nie jako radny.
Przy okazji chciałoby się zaapelować do mieszkańców osiedla o utrzymywanie porządku, ale wiemy, ze wiele osób sprząta obszar publiczny w swoim otoczeniu, a najczęściej śmietniska są tworzone przez osoby z innych okolic.