festyn5.jpg

Bezpieczne wakacje 2016

Nadszedł czas letniego wypoczynku- to czas zabawy i nowych przeżyć. Warunki pogodowe sprzyjają wypoczynkowi. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajmy jednak o naszym bezpieczeństwie. Zwróćmy uwagę na zagrożenia, z którymi w tym okresie możemy się spotkać.
Pamiętajmy, że woda to nie tylko miejsce zabaw ale też duże zagrożenie dla osób nad nią przebywających. Unikajmy kąpieli w miejscach niestrzeżonych przez ratowników wodnych. Nie wchodźmy do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Brak rozwagi może nas i nasze dzieci kosztować utratę zdrowia a nawet życia. Korzystajmy ze specjalnie przygotowanych kąpielisk, gdzie będziemy mogli w razie potrzeby liczyć na fachową pomoc. Kategorycznie rezygnujmy z kąpieli, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu, unikajmy skoków do wody, gdy nieznane jest nam ukształtowanie dna i głębokość.
Okres wakacyjny to czas relaksu i zabaw, dlatego w czasie wakacji wzmożona jest działalność dealerów narkotykowych. Nasze dzieci mogą spotkać się z osobami proponującymi im narkotyki czy też dopalacze. Pamiętajmy, że dopalacze to nic innego jak nowe narkotyki, których użycie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Nowe narkotyki nie są bezpieczne, choć niektórzy sprzedawcy i użytkownicy tak twierdzą. Nawet jednorazowe użycie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych a nawet śmierci. Nie ma narkotyku, który nie uzależnia. Nikt nie jest w stanie określić, czy będzie tak już po pierwszym użyciu, czy po kolejnym, następnym. Porozmawiajmy o tym z naszymi ,,pociechami’’!

Wierzę, że potrafimy uniknąć zagrożeń, które czyhają poza domem. Życzę wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

sierż. sztab. Ewelina Błażejak-Trafna
Wydział Prewencji
KP Poznań-Grunwald